GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 10028354
*
nr 1002 8354
VASE
Gefle, Mambo, 1950s, height: 31 cm,
Gefle, Mambo, 1950-tal, höjd: 31 cm
Estimate:
500
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday December 14 2015
at 18:26:44
- Bid history
Time
Bidder
Bid
14/12 15:57:30
1
100 kr
14/12 18:21:44
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik mambo svensk keramik svenska keramiker vas
-
8008 BRUSH VASES
2 pcs, Japan, porcelain. Height: 29, 5 cm, diamete..//
Present: SEK 500
Auction ends
today
20 maj at 20:47
-
8062 VASES
2 pcs, including Gefle Percy. Height: 13-20cm,
Auction ends
today
20 maj at 19:54
-
8051 VASES
2 pcs, Gustavsberg Lagun. Height: 14-18cm,
Present: SEK 100
Auction ends
today
20 maj at 19:06
-
8231 VASES
3 pcs, China. Height: 14-27, contemporary production,
Present: SEK 100
Auction ends
today
20 maj at 20:31
-
8114 Vaser/skålar
3 pcs. Height: 17-21cm,
Auction ends
today
20 maj at 19:28
*
VASE
nr 1002 8354
VASE
Gefle, Mambo, 1950s, height: 31 cm,
Gefle, Mambo, 1950-tal, höjd: 31 cm
Estimate: | 500 |
---|---|
Sold: | SEK 150 |
Auction date: |
Monday December 14 2015 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
14/12 15:57:30 | 1 | 100 kr |
14/12 18:21:44 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik mambo svensk keramik svenska keramiker vas
-
8008 BRUSH VASES
2 pcs, Japan, porcelain. Height: 29, 5 cm, diamete..//
Present: SEK 500
Auction ends
today
20 maj at 20:47 -
8062 VASES
2 pcs, including Gefle Percy. Height: 13-20cm,
Auction ends
today
20 maj at 19:54 -
8051 VASES
2 pcs, Gustavsberg Lagun. Height: 14-18cm,
Present: SEK 100
Auction ends
today
20 maj at 19:06
-
8231 VASES
3 pcs, China. Height: 14-27, contemporary production,
Present: SEK 100
Auction ends
today
20 maj at 20:31 -
8114 Vaser/skålar
3 pcs. Height: 17-21cm,
Auction ends
today
20 maj at 19:28